Lexmark, Apex Technology ve PAG Asia Capital Şirketleri Tarafından Satın Alınmayı Kabul Etti

Lexmark, Apex Technology ve PAG Asia Capital Şirketleri Tarafından Satın Alınmayı Kabul Etti

 • İşlemin yaklaşık değeri, tamamı nakit 3.6 milyar US$ veya hisse başına 40.50 US$.
 • Açıklama, hissedar değerini en üst düzeye çıkarma amaçlı olarak kapsamlı şekilde yürütülen stratejik alternatiflerin değerlendirildiği sürecin sonunda yapıldı.
 • Anlaşma Asya’da önemli pazar fırsatlarına erişimini güçlendirirken, Lexmark'ın stratejik girişimleri üzerinde sürekli olarak odaklanmasına da imkan vermektedir.
 • Lexmark genel merkezi Lexington, Kentucky’de yer almaya devam edecektir. 
  19 Nisan 2016

 

LEXINGTON, Kentucky,  19 Nisan 2016

 • Lexmark International, bugün Apex Technology Co., Ltd. (Apex) ve PAG Asia Capital (PAG) liderliğindeki bir yatırımcılar konsorsiyumu ile nihai bir birleşme anlaşması imzaladığını duyurdu. Anlaşma uyarınca, Lexmark, şirket değerinin nakdi net olarak yaklaşık 3.6 milyar US$ olduğu tamamı nakit işlem doğrultusunda hisse başına 40.50 US$ değerinden devralınacak. Legend Capital Management Co., Ltd. (Legend Capital)’de konsorsiyum’un bir diğer üyesidir.
 • İşlem, Lexmark Yönetim Kurulunun oybirliği ile onaylandı. Bu şekilde Lexmark'ın stratejik alternatifler arayışı haberinin kamuya duyurulmasından önceki gün olan 21 Ekim 2015 tarihindeki dokunulmamış hisse kapanış değerine göre %30 prim sağlanmış oldu.
 • İşlem, hissedar değerini azamileştirme ve şirket esas değerini açığa çıkarma amaçlı olarak, Lexmark Yönetim Kurulu tarafından harici danışmanların da desteğiyle yürütülen stratejik alternatiflerin kapsamlı şekilde değerlendirilmesinin sonucudur.
 • Konsorsiyum, Lexmark ticari genel merkezini Lexington, Kentucky’de muhafaza etmek niyetindedir. Şu andaki Lexmark Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Paul Rooke’un işlem kapanışından sonra da şirketi yönetmeye devam etmesi bekleniyor.
 • Lexmark'ın “Görüntüleme Çözümleri/Hizmetleri” ve “Kurumsal Yazılım” olan iki faaliyet grubunun yanında, şirketin bölgesel ve ülke operasyonlarının da bu birleşmeden etkilenmeden ve stratejik ve finansal açıdan ise olumlu şekilde faydalanarak devam etmesi beklenmektedir.
 • Birleşme, Konsorsiyum’un sermaye katkıları ve borç finansmanı yolu ile finanse edilecektir. Birleşme herhangi bir finansman ön şartına tabi değildir.
  İşlemin kapanışını takiben, Lexmark adi hisselerinin New York Borsası’nda işlem görmesi sona erecektir.
  2016 yılının 2. yarısında tamamlanması beklenen birleşme, Lexmark hissedarlarının, Yabancı Yatırımlar Komitesi dahil Amerika Birleşik Devletleri denetleme organlarının, Çin ve diğer bazı yabancı yargı çevrelerinin onayları ile diğer mutat kapanış şartlarına tabi olacaktır.
 • Lexmark Yönetim Kurulu, Lexmark A Grubu hisse senedi başına 0.36 US$ olan düzenli çeyrek dönem nakdi temettüyü de açıkladı. Temettü, 3 Haziran 2016 günü mesai saati sonu itibariyle kayıtlı olan hissedarlara, 17 Haziran 2016 tarihinde ödenecektir.
 • Lexmark, hisse senedi analistleri ve yatırımcılarla yaklaşan 2016 ilk çeyrek gelirlerine ilişkin açıklamayla birlikte bir konferans görüşmesi yapmayacaktır ve işlem devam ederken, gelecekteki çeyrek dönemlere ilişkin konferans görüşmesi yapmayı da planlamamaktadır.
 • Goldman, Sachs & Co. Lexmark’ın münhasır finansal danışmanı ve Wachtell, Lipton, Rosen & Katz ise şirketin hukuk danışmanı olarak görev yapmaktadır.
 • Moelis & Company, Konsorsiyumun finansal danışmanlığını, Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom ile King & Wood Mallesons da hukuk danışmanlığını yapmaktadır.

 

Destekleyici Alıntılar

Lexmark Başkanı ve CEO’su Paul Rooke “Lexmark Yönetim Kurulunun inancı, alınan kararın değeri maksimize etmek üzere kapsamlı şekilde yürütülen stratejik alternatiflerin değerlendirildiği sürecin sonunda hissedarların yararına olan heyecan verici bir işlem olduğudur. Bu işlem, müşterilerimize de yarar sağlayacak ve çalışanlarımıza yepyeni fırsatlar yaratacaktır” dedi.

Rooke, "Konsorsiyumun bir parçası olarak Lexmark, müşterilerinin, iş ortaklarının ve tedarikçilerinin yararına, bir sonraki gelişme ve inovasyon seviyesine, kendi başımıza yapabileceğimizden çok daha hızlı bir şekilde ulaşacak” diye ekledi.

"Konsorsiyumun özkaynakları ile, yatırımlarımızı sürdürebilecek ve işimizi geliştirerek Asya Pasifik pazarına donanım, yazılım ve Toplam Baskı Yönetimi hizmetlerimizin daha fazla ve tam olarak nüfuz etmesini sağlayacağız.”

Lexmark Yönetim Kurulu Baş Direktörü Jean-Paul Montupet, "Bu işlem Yönetim Kurulu tarafından yürütülen detaylı bir gözden geçirme sürecinin eriştiği doruk noktasını ve Lexmark’ın gelişme ve dönüşümündeki bir sonraki adımı temsil etmektedir. Öngörümüz, işlemin operasyonlarımızda ve süregelen maliyet tasarrufu çabalarımızda herhangi bir kesintiye sebep olmayacağı ve sadece faaliyetlerimizi daha da güçlendireceğidir.”

PAG Şirketi Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Weijian Shan "Lexmark baskı teknolojileri ve kurumsal yazılım alanında performansı ile kendini ispat etmiş, tutarlı ve uzun süreli tüketim malzemesi satış geliri temelli iş modeli ve yetenekli işgücü ile tanınmış, küresel bir liderdir" dedi. “Lexmark'ın yönetim ekibi ile Asya Pasifik Bölgesinde işlerimizi geliştirmeye odaklı olarak birlikte çalışmayı heyecanla bekliyoruz” diye ekledi.

Apex Technology Başkanı Jackson Wang, "Lexmark'ın mükemmeliğe olan tutkusu ve müşterilerine, çalışanlarına ve çeşitli topluluklara verdiği değişmeyen taahhütleri ile muazzam bir kültürel uyumluluğu temsil ediyor. Müşterilerine ve iş ortaklarına en iyi şekilde hizmet için, gelişmekte olan teknolojilere ve çözümlere yatırımlarını sürdürürken, aynı zamanda gelecekteki büyüme için henüz keşfedilmemiş fırsatların peşinde koşan Lexmark ile yanyana çalışmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

Apex

Apex Technology Co., Ltd. üreticiler ve dağıtıcılar için lazer ve mürekkep püskürtmeli kartuş bileşenlerinin tasarım, üretim ve pazarlamasını yapıyor. Görüntüleme cihazlarına yönelik ilk satış sonrası tüketim malzemesi kanalına ürün sağlayan en büyük küresel üretici ve servis sağlayıcıdır. Şirket 2004 yılında kurulmuştur. Merkezi Çin’de, Zhuhai, Guangdong’dadır. Apex (002180) Shenzhen Borsası’nda kayıtlıdır. Zhuhai Seine Technology Co., Ltd., ("Seine"), Apex Holding’in en büyük ortağıdır ve hisselerin yaklaşık %70’ini elinde bulundurmaktadır. Apex hissedarları ayrıca Çin’in ilk baskı cihazı ve baskı çözümleri sağlayıcısı olan Pantum International’ın kontrolünü de ellerinde tutmaktadır.

PAG

PAG Asia Capital, PAG’ın özel girişim sermayesi satınalım koludur. PAG, Asya’nın özel girişim sermayesi, gayrimenkul, mutlak getiri stratejilerini yöneten fonlarıyla en büyük girişim sermayesi firmalarından biridir. 2002’de kurulan PAG, halihazırda 15 milyar US$ yatırımı yönetmekte ve Asya’da 380 çalışanı bulunmaktadır.

Legend Capital

Legend Capital, Legend Holdings’in (Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası: 3396) risk sermayesi koludur. Çin’deki en büyük ve çok çeşitli alanlara yayılmış olan holding şirketlerden biridir. Seine şirketinin 2007’den beri hissedarı olan Legend Capital, Çin’e ilişkin inovasyon ve gelişme fırsatlarına odaklanmakta ve teknoloji sektöründe son 15 yıldır yatırım yapmaktadır.

Bizimle tanışmak ister misiniz?

Projelerinizi anlatmak ve etkin çözüm önerilerimizi duymak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

Bize Yazın